face-space-and-mental-landscape-1600242749 | Danubiana}

FACE SPACE AND MENTAL LANDSCAPE

28. október 2020 - 06. december 2020

Kurátor: Ralph Schilcher

Výstava predstavuje maľby Johannesa Deutscha z osemdesiatych rokov od počítačových obrazov a fotografií zo začiatku deväťdesiatych rokov po interaktívne-mediálne diela od roku 2000, ktorými odprezentuje autorov vývoj umeleckej tvorby.
Koncept výstavy je rozdelený na hlavné časti: Umelcovo spájanie sa s vnútornými obrazovými svetmi, technikami sériového rozprávania a sekvenciami počítačových obrazov, následne vývoj umeleckých myšlienok a jednotlivé diela, spájajúce sa do takzvaných „obrazových“ orchestrov. “ Druhá časť výstavy predstaví prácu na procesoch zmeny a pozorovania ako „tvárového priestoru“ (realizovaného aj ako interaktívna inštalácia pre festival Ars Electronica 2002). Na záver bude vystavená Deutschova súčasná angažovanosť „hlavných“ literárnych tém v komplexných cykloch obrazov a „celkových umeleckých diel“ interaktívnych médií.

Biografia

Johannes Deutsch sa narodil v roku 1960 v rakúskom Linzi. Vyštudoval grafické umenie a umenie médií na Vysokej škole umenia a dizajnu v Linzi (1975 – 1980) a následne na Postgraduálnom Inštitúte pre Nové Médiá Städelschule vo Frankfurte (1990-1992). Ako maliar, režisér a mediálny umelec. Deutsch vždy pracoval s kombináciou médií zameranou na formovanie celku. Už keď pôsobil ako kurátor v Múzeu Sigmunda Freuda vo Viedni v rokoch 1984 až 1989, ho priviedol záujem k interaktívnemu umeniu. Pre festival Ars Electronica 2002 v Linzi vytvoril Deutsch interaktívnu inštaláciu CAVE s názvom Gesichtsraum (FaceSpace) a spolu s Ars Electronica Futurelab uviedol Wagnerovu operu Das Rheingold (The Rhinegold) ako interaktívnu šou virtuálnej reality pre Brucknerov festival v roku 2004. O dva roky neskôr pokračoval s Mahler’s Resurrection Symphony No. 2, ktorú zadala West German Broadcasting Corporation (WDR) v Kolíne nad Rýnom, pri príležitosti 50. výročia vysielacej spoločnosti. Autor vytvoril interaktívnu vizualizáciu a formát interaktívnej živej televízie. Na pamiatku Schumannovho výročia z roku 2010 usporiadal Deutsch o rok na to v Düsseldorfe živú kino-produkciu Manfreda (Byrona / Schumanna) vrátane televíznej verzie pre Second German Broadcasting Corporation (ZDF). V rokoch 2007 až 2012 vyvinul Johannes Deutsch interaktívnu inštaláciu s názvom Zeit Perlen pre Dom hudby vo Viedni, pre ktorý nainštaloval 3-D kameru, ktorou mohla verejnosť meniť a interpretovať hudbu a filmové obrazy pohybom ako dirigent.