ilustracie-3-1554722656 | Danubiana}

Ilustrácie

30. apríl 2019 - 30. jún 2019 Kurátor: Ján Jožiov

Adela Režná je čerstvá absolventka Ateliéru ilustrácie (prof. Dušan Kállay) Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.

Jej tvorba je predovšetkým zameraná na ilustráciu pre deti, napríklad v knihách Marínka Somarinka (2014), Things Not Seen by Naked Eye (2016), Denník Majky z Majáka (2017), Stratený zajko v Paríži (2017), Na výlete (2018). V roku 2018 jej vyšiel autorský debut Cukrové topánky. Jej tvorbu môžeme nájsť aj v iných zaujímavých projektoch, ako sú In_akosti slovenské (bedeker pre cudzincov), Bratislava v sto slovách, An Athlete’s Training Diary (magazín o športe), Omaľovánka 2.0. Pravidelne spolupracuje s organizáciou Čierne Diery, so štúdiom Egreš, či s komerčnými firmami, ako je napríklad Slovenská sporiteľňa. Navrhla ilustrácie do interiéru klziska v Kuvajte, každoročne sa zapája do komiksového zborníka Pomimo a jej ilustrácie môžete nájsť aj v detskom časopise Slniečko, či v Bubline. V roku 2015 absolvovala študijnú stáž na Plymouthskej univerzite v Anglicku a zúčastnila sa na viacerých kolektívnych výstavách. Pravidelne pripravuje workshopy pre deti. V súčasnosti pracuje na viacerých nových knihách a na kampani pre slovenský lovebrand Horalky.

Aktuálnym projektom Adely Režnej a Daniela Rušara (autor textu) je detská kniha Strakáč a Tioni. Príbeh je o malom chlapcovi, ktorý zistí, že má po celom tele biele škvrny (kožné ochorenie vitiligo – strata pigmentu).
Ide o netradičnú provokatívnu tému na zdieľanie zážitkov medzi rodičom a dieťaťom a zároveň na podporu ochorení kože a inakosti.

Cieľom je nájdenie sily v smiechu a nadhľade v ťažkej situácii. Smiech prináša úľavu a znižuje vnútorné napätie, na čo dospelí často zabúdajú a snažia sa riešiť všetko ráciom. Zároveň je to silný nástroj na získanie kamarátov. Prijatie vlastného obrazu je jedným z najefektívnejších spôsobov dosiahnutia sebaúcty a sebavedomia. Kniha ukazuje deťom, ako sa môže nevýhoda zmeniť na výhodu (slabá stránka na silnú).

Je to prvá detská kniha o vitiligu na Slovensku i v Čechách. Kniha vyjde v júni v slovenskom aj v českom preklade vo vydavateľstvách Slniečkovo a Albatros.

Ján Jožiov

Biografia

Narodila sa 3. júna 1992 na Myjave. V rokoch 2007 – 2011 študovala na strednej umeleckej škole v Trenčíne, neskôr na vyššej odbornej škole v Prahe. Adela Režná je čerstvá absolventka Ateliéru ilustrácie (prof. Dušan Kállay) Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Počas štúdia absolvovala polročnú študijnú stáž na Plymouth University v Anglicku. V súčasnosti žije a tvorí v Bratislave.
Napriek mladému veku získala viacero významných ocenení, absolvovala mnohé kolektívne aj samostatné výstavy. Pôsobí na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave ako asistentka v Ateliéri ilustrácie. V autorkinej tvorbe dominuje detská ilustrácia publikovaná v knihách alebo detských časopisoch.