KAPLICKY portret | Danubiana}

Vlastnou cestou

09. september 2011 - 04. december 2011

Jan Kaplický bol svojou filozofiou a založením predovšetkým architekt, jeho nezameniteľný kreatívny rukopis je však zreteľný i v mnohých ďalších umeleckých disciplínach. Inšpiráciou mu často boli prírodné tvary – pavúčie siete, motýlie krídla či rybie šupiny. Jan Kaplický dostal veľa ocenení, napr. najprestížnejšiu britskú cenu za architektúru Stirling Prize, udelenú za stavbu mediálneho centra na Lords‘ Cricket Ground v Londýne. Medzi jeho posledné návrhy patrí Koncertné a kongresové centrum v Českých Budějoviciach, či známy projekt Národnej knižnice v Prahe.
Keď pred niekoľkými rokmi prednášal v Prahe, vymenoval desať hlavných tém svojej tvorby. Sú to: sloboda, kreativita, ľudia, krása, elegancia, plastickosť, senzualita, farba, inovácia a inšpirácia. Preslávil sa najmä dvoma ikonickými stavbami: vyššie uvedeným mediálnym centrom na londýnskom kriketovom ihrisku a obchodným domom siete Selfridges v Birminghame.
Zámerom výstavy „Jan Kaplický – Vlastnou cestou“ je predstaviť jeho osobnosť a dielo v čo najširšom umeleckom kontexte, od architektonických modelov cez šperky až po módu.

Eva Trojanová