dvadsattri-umelcov-z-filipin-1552483183 | Danubiana}

VZDIALENÉ, NO ZVLÁŠTNE POVEDOMÉ

06. júl 2019 - 08. september 2019 Kurátor: Tony Godfrey

23 UMELCOV Z FILIPÍN
Mike Adrao, Poklong Anading, Martha Atienza, Annie Cabigting, Buen Calubayan, Leslie de Chavez,
Mariano Ching, Louie Cordero, Kiri Dalena, Cian Dayrit, Dina Gadia, Nona Garcia. Kawayan de Guia,
Nilo Ilarde, Geraldine Javier, Eisa Jocson, Jose Legaspi, Maya Muñoz, Wawi Navarroza, Jill Paz,
Jose Santos III, Pam Yan Santos, Yasmin Sison.

Táto výstava spája 23 popredných umelcov z Filipín. Hoci má krajina nádherné pláže a výnimočne prívetivých obyvateľov, tropickým rajom nie je. Filipíny striedavo napadli Portugalci, Španieli, Briti, Američania a Japonci a nezávislosť dosiahla až v roku 1946. Trpí preľudnením, korupciou a chudobou, čo – samozrejme – netrápi iba Filipíny.
Niektorí umelci na tieto problémy aj konkrétne politické otázky odpovedajú svojím umením – na prebiehajúcu „drogovú vojnu“, útoky na slobodu tlače, preľudnenie hlavného mesta Manila.
Filipínci sa vo svojom bežnom živote so situáciou vyrovnávajú tým, že sú všestranní, optimistickí a vynaliezaví. Mnohí odchádzajú pracovať do zahraničia a svedomito posielajú peniaze domov rodine. Aj umelci sú všestranní. Hoci väčšina z nich sa venuje maľbe, tvoria aj inštalácie, sochy, či koláže. Dvaja sa sústreďujú výlučne na kresbu. Traja sa venujú fotografii a videu, jeden mapám a práci s textilom, jedna je tanečnica.
Ako títo vzdelaní, informovaní, ambiciózni a vynaliezaví filipínski umelci stvárňujú svoj svet, ktorý fascinujú celebrity a súťaže krásy a pustošia zemetrasenia a ničivé tajfúny?
Veľmi detailné kresby zbraní Mikea Adraa rozjímajú nad prebiehajúcou drogovou vojnou, konfrontačné kresby Joseho Legaspiho naznačujú traumu.
Inštalácie Poklonga Anadinga evokujú preplnené ulice Manily, zatiaľ čo videá Marthy Atienzovej zobrazujú more a ostrovný život.
Louie Cordero vytvára dokonale detailné obrazy podivných bytostí, Nona Garcia maľuje nezvyčajné portréty ostatných umelcov.
Komplexné maľby Geraldine Javierovej sa odvíjajú od vášne pre tropickú záhradu, Cian Dayrit pracuje s látkou a maľuje na ňu obrovské mapy krajiny, jej spoločenstiev a túžob.
Inštalácia Pam Santosovej hovorí o materstve, videá a kresby Eise Jocsonovej si uťahujú z fascinácie Disneyho princeznami.
Jill Paz a Buen Calubayan tvoria aktuálne, vypracované verzie slávnych patriotických malieb Filipín z devätnásteho storočia.
Niekedy nádherné, niekedy strhujúce obrazy krajiny, ktorá je veľmi vzdialená, no jej problémy sú nám zvláštne povedomé.