absolutno-a-variacie-1706716237 | Danubiana}

Absolútno a variácie

16. apríl 2024 - 26. máj 2024

Gérard Rancinan je súčasný francúzsky umelec a fotograf uznávaný po celom svete. Jeho fotografie sú súčasťou významných zbierok moderného umenia a vystavujú sa v najprestížnejších múzeách sveta. Rancinan ako bdelý svedok svojej doby a svojich súčasníkov pozoruje svet, uvažuje nad ním a zapája sa do nekompromisnej kritiky nálad „moderných ľudí“.
Prostredníctvom fotografie, ktorá proteovsky prepája formu s významom, sa Rancinan pokúša zachytiť dilemy spoločnosti v jej odchýlkach a protikladoch.
„Voľnomyšlienkar“ je rozhodne jediný titul, ku ktorému sa hlási a ktorému zasvätil svoj život a tvorbu. Preslávila ho relevantnosť jeho práce, ale tiež monumentálne rozmery jeho fotografických diel.
Rancinan získal Rad umenia a literatúry a medzi inými aj šesť ocenení World Press.
Rancinanove diela sa vystavovali napríklad v Národnej portrétovej galérii v Londýne, Oceánografickom múzeu v Monaku, v Múzeu moderného umenia Himalayas v Šanghaji, v múzeu Louvre-Lens vo Francúzsku, v Pinaultovej nadácii vo francúzskom meste Dinard, v múzeu Oscara Niemayera v brazílskej Curitibe, v Musée des Arts et Métiers v Paríži, v múzeu Danubiana v Bratislave a v Palais de Tokyo v Paríži.


Caroline Gaudriault sa narodila v Paríži a je autorkou asi tucta kníh preložených do angličtiny a dokonca aj čínštiny. Dlhoročná nezávislá novinárka spolupracovala s radom medzinárodných časopisov. Jej reportáže ju zaviedli po celom svete, kde mohla pozorovať ľudské bytosti konfrontované s ich modernosťou a analyzovať jej dôsledky.
Uskutočnila rozsiahle rozhovory s poprednými mysliteľmi tej doby, rozhovory, ktoré jej pomohli rozvinúť jej myslenie a ktoré sú podkladom pre jej podrobné analýzy našej ľudskosti. Preto sa hlavné postavy moderného myslenia radi zúčastňujú na jej osobnom hľadaní. Americký politológ a filozof Francis Fukuyama bol hlavným prispievateľom do jej najnovšej knihy.
Svoje texty vystavuje v kaligrafických inštaláciách, postupne pridáva jazyky krajín, v ktorých sídlia hostiteľské múzeá.