chodec-1620126022 | Danubiana}

Chodec

29. jún 2021 - 15. august 2021 Kurátorka: PhDr. Dagmar Srnenská

Výstava pod názvom Chodec vznikla u Stana Bubána pod dojmom prečítania knihy H.D. Thoreaua Prechádzky prírodou, kde je neuveriteľne opísaná príroda, problémy spoločnosti a pocity úniku z civilizácie tak aktuálne, až je ťažko uveriť, že dielo vzniklo v 19. storočí. Pocity frustrácie, nenaplnenia a ničoty viedli Stana Bubána a výtvarníčku Evu Šrubařovú k tomu, že začali ešte v novembri 2018 chodiť maľovať do prírody v oblasti Malých Karpát. Chodili pravidelne raz do týždňa presne jeden rok, v akomkoľvek počasí, nezáležalo na tom či snežilo, pršalo, bolo -10°C, či +30°C. Maľovali v noci s čelovkami, skoro ráno alebo počas magickej polhodiny pri súmraku. Tak sa absolútne odovzdali prírode a maľovaniu. Z toho neskôr vznikli Bubánove veľkorozmerné plátna na základe škíc z plenéru, ktoré práve v Danubiane vystavujeme pod názvom Chodec. Stano Bubán týmito dielami dokazuje, že sa máme zbaviť predsudkov k interpretácii prírody, krajiny a flóry. No predovšetkým tým, že krajinomaľba môže rozprávať opäť súčasným jazykom o všetkých našich problémoch so životným prostredím, frustráciou z politiky a vlastnej identity.
Stano Bubán patrí ku generácii umelcov, ktorí výrazne ovplyvnili slovenskú výtvarnú tvorbu v druhej polovici osemdesiatych rokov. Prepojenie na taliansku transavargardu a nemecké Neue Wilde prinieslo do maliarskej tvorby razantnosť kresby a oslavu jasných, kontrastných farieb, čo sa stalo dominantným výrazovým prostriedkom aj pre Stana Bubána. Do farieb a kresby zhmotňoval všetky svoje zážitky prepojené s množstvom asociácií, symbolov a znakov. Sám priznal – „ snažil som sa odpovedať na otázku, či maľovanie má ešte zmysel. Témou sa mi stala samotná maľba a obsahom jej doteraz objavené vlastnosti“.
Stano Bubán sa narodil 5. mája 1961 v Sečovciach. V rokoch 1980-1986 študoval na Vysokej škole výtvarných umení na Oddelení monumentálnej maľby (prof. Lehotská). Od roku 1995 pôsobí ako pedagóg na VŠVU v Bratislave. Po úspešnom zakončení habilitačného procesu na AVU v Prahe bol v roku 2002 menovaný docentom. V roku 2013 sa stal nominantom na ocenenie Travel Award, výstavy portrétnej tvorby v National Portrait Gallery, Londýn. V roku 2019 ho pozvali vystavovať na 8th Beijing International Art Biennale, National Art Museum of China, Peking, Čína.V roku 2018 a 2020 bola jeho tvorba ocenená na prestížnom Bienále voľného výtvarného umenia, kde získal Cenu Slovenskej výtvarnej únie. Je rezidentom Cité Internationale des Paris. Vystavoval na mnohých výstavách vo Viedni, Aténach, Perugii, Miláne,Washingtone, Káhire, Ljubljane alebo v Prahe. Vo voľnom čase sa zaoberá Kung Fu aTaiji, rád tancuje Argentínske tango.

Dagmar Kudoláni Srnenská


Autor portrétnej fotografie: Ľuboš Žákovič
Fotograf diel: Martin Marenčín