samostatna-vystava-1660123653 | Danubiana}

Hadal of my aquarium

10. september 2022 - 23. október 2022

„Keď niečo prežívame, v tej chvíli si vlastne v plnej miere neuvedomujeme, čo práve cítime. Je to silnejšie ako prítomný moment, preto naše pocity týkajúce sa prítomnosti nie sú úplné. Také sú len pocity spojené s minulosťou, a preto sa nám zdá taká krásna.”

Virginia Woolf

Názov výstavy sa opiera o pocity prežívané v surrealistickom priestore. Hadál môjho akvária je miesto, ktoré predstavuje prepojenie akvária s najhlbším dnom oceána. Hadál je zóna, kam sa človek ešte nedostal. Súkromné oceánske priekopy nedostupné pre iné ľudské bytosti. Miesto na najhlbšom dne oceána, ktoré sa nachádza pod hladinou bytového akvária. Zmiznutý čas, ktorý hľadám a nachádzam, formátujem do abstraktného nosiča predstavujúceho pocit bezpečia. Poznanú, prešliapanú a rozlúštenú hmotu. Vytváram situácie, ktoré pomocou vizuálnych tvarov znázorňujú aktuálny kontext. Koláž v priestore. Obrazy ako objekty, objekty v obrazoch. Tekuté kamene a pevné vlny. Tvary spomienok, ktoré už dávno nie sú úplné. Fragmenty obité, poškodené a formované časom. Ponáram sa do hĺbky veľkej vody, do analýzy transparentnosti, do pochopenia transformácie, uchopenia neistoty a chaosu. Voda sa vyparila a teraz je to ľad, ktorý obíja rastúca vlna. Hľadám slobodu. Chcem, aby sme ju všetci cítili. Maľujem čas, zastavujem ho, vymýšľam si realitu, lebo často ma tá skutočná nenapĺňa. Ohýbam obraz navzdory jeho limitom. Narážam na okraj, ktorý chcem podplávať. Ale neviem tak dobre plávať. Tak to preleziem. Sadnem si na koberec a pokrčím si hlinu. Prespím v stane a nebojím sa. Fiktívny cieľ sa nachádza len krok dozadu. Som na ceste niekam a hľadám svoj domov. Hľadám stratený čas, nahrádzam ho oblým tvarom. Nechcem si pamätať seba. Chcem si pamätať seba.

Biografia

Rita Koszorús (*1989 Bratislava) svoje výtvarné štúdia začala na Škole úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v Bratislave. Následne v rokoch 2008 až 2014 študovala na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, najskôr na oddelení voľnej grafiky, neskôr na katedre maľby v ateliéri pod vedením prof. Daniela Fischera. V roku 2013 absolvovala stáž na Akadémii krásnych umení v Budapešti v ateliéri pod vedením Imreho Buktu. Zúčastnila sa na niekoľkých zahraničných rezidenciách, napríklad v Berlíne, Paríži, Porte či v Budapešti. Aktívne sa prezentuje na samostatných a skupinových výstavách doma a v zahraničí. Bola štyrikrát finalistkou súťaže Maľba roka a raz Nadácie Novum. V roku 2021 bola ocenená prvým miestom v súťaži VÚB Maľba roka. Autorku zastupuje galéria VILTIN v Budapešti. Diela Rity Koszorús sa nachádzajú v súkromných a galerijných zbierkach.prezentuje na samostatných a skupinových výstavách doma a v zahraničí. Bola štyrikrát finalistkou súťaže Maľba roka a raz Nadácie Novum. V roku 2021 bola ocenená prvým miestom v súťaži VÚB Maľba roka. Autorku zastupuje galéria VILTIN v Budapešti. Diela Rity Koszorús sa nachádzajú v súkromných a galerijných zbierkach.