marian-varga-vo-fotografiach-cesko-slovenskych-fotografov-1638279010 | Danubiana}

Hommage à Marián Varga

29. október 2022 - 29. január 2023 Výstava fotografií 75 českých a slovenských fotografov.
Kurátori: Martin Marenčin, Jozef Ondzik, Jana Vargová, Vincent Polakovič

Vystavujúci fotografi:
Katarína Acél-Gáliková, Ctibor Bachratý, Juraj Bartoš, Martin Baumann, Tomáš Benedikovič, Vladimír Benko, Tibor Borský, Daniel Brogyányi, Michal Burza, Roman Černý, Jozef Gertli Danglár, Milan David, Július Dubravay, Dušan Dukát, Pavol Ďurčo, Pavol Erdziak, Barka Fabiánová, Viťo Fila, Marta Földešová, Tomáš Halász, Kryštof Havlice, Zdeněk Hejduk, Táňa Hojčová, Robert Hüttner, Alan Hyža, Svetozár Ilavský, Jozef Jakubčo, Karol Kállay, Milan Kapusta, Pavel Kastl, Dušan Kittler, Ivan Köhler, Richard Köhler, Peter Korček, Ivan Kováč, Pavel Krupička, Gabriel Kuchta, Ján Kuchta, Ján Kukučka, Ľuba Lauffová, Dodo Lietavec, Ľubomír Lužina, Ivan Majerský, Soňa Maletz, Martin Marenčin, Anton Martinec, Martina Mlčúchová, Juraj Mravec, Boris Németh, Oliver Ondráš, Jozef Ondzik, Jindřich Oplt, Andrej Palacko, Peter Peteraj, Tomáš S. Polívka, Peter Procházka, Rasťo Procházka, Ivan Prokop, Jaroslav Prokop, Ľubo Stacho, Radovan Stoklasa, Yvetta Stránská, Ján Strieš, Ján Súkup, Michal Svítok, Ján Štrba, Karel Šuster, Vladimír Tupta, Jozef Uhliarik, David Webr, Vladimir Yurkovic, Matúš Zajac, Miroslav Zajíc, Peter Zubáľ, Peter Žákovič, Peter Župník

Fenomén Mariána Vargu

V roku 2022 uplynie päť rokov od chvíle, kedy nás navždy opustil Marián Varga.
Jedinečný umelec, hudobný skladateľ, inštrumentalista, bohém a intelektuál, ktorý svojím životom a tvorbou ovplyvnil tisíce milovníkov a obdivovateľov beatovej hudby viacerých generácií nielen v Československu, ale možno povedať v celej strednej Európe.

Od konca 60- tych rokov minulého storočia až do roku 2017 patril bezpochyby k najvýraznejším osobnostiam slovenskej hudobnej scény a celého kultúrneho života.
Jeho neobyčajná charizma, zjav, jazykový prejav a predovšetkým unikátny a nenapodobiteľný spôsob hry na klávesových nástrojoch / Hammond, klavír, organ, syntetizátory / jedinečnou a nezameniteľnou melodikou fascinoval všetkých, ktorí ho mali možnosť vidieť či už na stovkách odohraných koncertov, slávnostných vernisážach, alebo iných spoločenských podujatiach.
Jeho meno zostane navždy späté predovšetkým s koncertnou činnosťou skupiny Collegium Musicum, množstvom vydaných LP platní a spolupráci s najrešpektovanejšími hudobníkmi, spisovateľmi, básnikmi, filmármi, výtvarníkmi a ďalšími umelcami, ktorí u nás pôsobili
v posledných 50 – tich rokoch.
Od vydania prvej SP platne s názvom Hommage a J.S. Bach v roku 1970, ktorá sa stala doslova hymnou celej generácie slobodne zmýšľajúcich ľudí v celom Československu, patrila jeho hudba k tomu najkvalitnejšiemu, najžiadanejšiemu a najobdivovanejšiemu, čo naša hudobná scéna dovtedy ponúkala a načo sme boli, a dodnes sme, patrične hrdí.
Dokázala zaujať a presvedčiť, že aj napriek podmienkam a technickým možnostiam pri ktorých vznikala, bolo možné v tak výnimočných prípadoch,, akým bola práve osobnosť Mariána Vargu, tvoriť mimoriadne kreatívne, slobodne, odvážne a doslova nadčasovo.

LP platne Konvergencie /1971/, Live /1973/, Zvoňte zvonky /1968/, Zelená pošta /1972/ a mnohé ďalšie dnes patria k zlatému pokladu československej hudobnej tvorby a aj pre oveľa mladšie publikum sa stávajú trvalou inšpiráciou a zdrojom poznania, akým vysoko profesionálnym spôsobom k hudbe, jej komponovaniu a interpretáciíí pristupovali hudobne vzdelaní umelci, ktorí začiatkom 60 – tych rokov s porovnateľnou profesionalitou nadviazali na rozmanité hudobné prúdy danej doby. Ba čo viac, boli zakladateľmi a lídrami nových hudobných a umeleckých smerov, ako napríklad Marián Varga, ktorého hudba so skupinou Collegium Musicum sa stala unikátnym príkladom Art Rocku, ktorým sa daný štýl a charakter hudby celosvetovo prezentoval.

Osobnosť Mariána Vargu okrem hudobnej stránky lákala a dalo by sa povedať doslova magneticky priťahovala k sebe doslova davy fanúšikov a obdivovateľov jeho hudby.
Jeho jedinečná a neopakovateľná inštrumentálna schopnosť fascinácie publika lákali prirodzene aj množstvo fotografov, ktorí si nenechali ujsť príležitosť a možnosť ho nielen osobne spoznať, ale predovšetkým umelecky a dokumentárne zachytiť momenty jeho majstrovskej umeleckej kreativity a hudobnej ekvilibristiky.

Dalo by sa povedať, že Marián Varga bol neopakovateľný osobnostný a umelecký zjav, doslova žijúcou legendou, ktorý sa v našich európskych zemepisných šírkach a pomeroch rodí doslova raz za 100 rokov.

Pre mnohých z nás bolo šťastím a privilégiom, že sme mali možnosť postupne spoznávať
nielen jeho hudbu, jeho výnimočný talent ale aj ho vidieť priamo na koncertoch a vystúpeniach. Viacerí z nás ho mali možnosť spoznať aj osobne a to nielen
ako umelca, ale predovšetkým ako veľkorysého človeka, sčítaného a vzdelaného intelektuála, ktorý bol a vždy pre nás zostane príkladom osobnej statočnosti, dôstojnosti a odvahy nepoddať sa vplyvom režimu a požiadavkám doby. Zato mu nebudeme nikdy dosť vďační. Stal sa našou súčasťou a my jeho súputníkmi.

Pre všetky tieto hodnoty z veľkej vďaky, rešpektu a obdivu k jeho životu a tvorbe sa Danubiana rozhodla na ploche 1600m2 uskutočniť jedinečnú výstavu fotografií Mariána Vargu, k čomu si ako odborných poradcov a konzultantov prizvala rešpektovaných fotografov Martina Marenčina a Jozefa Ondzíka, ďalej Mariánovu manželku Janu Vargovú a grafika Roberta Kucmena.
V reprezentatívnych priestoroch múzea ponúka príležitosť vyniknúť najreprezentatívnejším umeleckým a reportážnym fotografiám vyše sedemdesiatich najznámejších československých fotografov, ktorí bez nároku na honorár, z rešpektu a obdivu k tvorbe Mariána Vargu poskytli na túto jedinečnú výstavu svoje fotografie s cieľom, aby si tisíce návštevníkov mohli opäť pripomenúť život a dielo tohoto neobyčajného umelca.

Mená fotografov ako napríklad Tibor Borský, Peter Procházka, Juraj Bartoš, Ľuba Lauffová, Vladimir Yurkovic, Ľubo Stacho a mnohí ďalší sú zárukou nie len vysokej kvality, ale aj umeleckej výpovede zaznamenajúcej danú dobu.

Pre Danubianu je veľkou cťou, že dostala súhlas od pani Jany Vargovej a Spoločnosti Mariána Vargu takúto unikátnu výstavu pod názvom Hommage a Marián Varga uskutočniť a po jej skončení 29.1.2022 ju ďalej ponúknuť iným múzeám a galériám k ďalšej prezentácii a propagácii diela umelca, ktorého meno nikdy v Československej kultúre nezostane zabudnuté.

Radi by sme sa poďakovali aj organizátorom Mesiaca fotografie, ktorí sa rozhodli práve túto výstavu zaradiť k mnohým rešpektovaným umeleckým výstavám a sprievodným podujatiam, ktoré sa v rámci 32. ročníka uskutočnia a to vo viacerých výstavných sálach a priestoroch v celej Bratislave.

Vincent Polakovič
riaditeľ múzea Danubiana