mmxxii-1648042829 | Danubiana}

MMXXII

17. jún 2022 - 04. september 2022 Kurátor: Vladimír Beskid

Individuálny výstavný projekt s názvom MMXXII prestaví v Danubiane výraznú postavu súčasnej slovenskej maľby – Ivana Csudaia (1959). Hlavným zámerom podujatia je jednak zúročiť jeho maliarsky program s charakteristickou obrazovou ikonografiou a jednak ukázať ho s novom svetle, s posunom k aktuálnej tvorbe posledných rokov.
Prirodzene výstava bude reflektovať aj charakteristický retrofeeling – opakovanie overených znakov a námetov, nový remix zvolených ikonografických prvkov a zároveň ich zobrazenie v nových obrazových zostavách a kontextoch. Pôjde o obrazovú rozpravu osvedčených figuratívnych prvkov a znakov a ich inovatívne obrazové uplatnenie v obrazovom poli. – teda pre diváka pôjde o istý „deja vú“ efekt – už videného a nepoznaného zároveň (to je metaforicky vyjadrené aj v názve výstavy – aktuálny dátum aj opakovanie jednotlivých znakov „MMXXII“).
V rámci prezentovaného reťazenia motívov sa tu predstaví aj kultový macík – Tedy bear, „nemý svedok“ diania, bezbranný plyšový hrdina –jeho melancholické alter ego, a s ním aj príznačné atribúty, čo prežili mnoho generácií: lebka, fakľa, zástava, parohy, liečenie medvedíka a pod. Istú súvislosť s kabinetnými obrazmi z konca 90. rokov budú predstavovať tzv. obyvačkové maľby. Ide o „zabývanie sa“ v obraze zariadených interiérov, kde sa vedľa seba tesnia sedačky, kreslá, komody, zrkadlá, lampy a všadeprítomný mackopsík. V tomto cykle malieb ide o vzájomný a intenzívny dialóg silnej obrysovej linky (líniokresby) a pestrofarebných polí (farboplôch), ktoré sa nestretávajú v jednom tvare či objeme, ale vytvárajú obojstrannú obrazovú rozpravu.
Osobitú kapitolu výstavy bude tvoriť nová spolupráca s mladým kolegom – maliarom Šimonom Kučerom (1996), čerstvým absolventom Csudaiovho ateliéru na VŠVU v Bratislave (2021). To stretnutie prinesie dialóg aj stret dvoch odlišných prístupov k maľbe – geometrický rámec farebných polí Šimona Kučeru a figuratívne a figurálne vstupy, ktoré budú tvoriť kontrapunkt k jeho “čistým” obrazovým poliam (body, čierne kruhy, obrysy macíka a pod.). Tento vizuálny rozhovor prinesie aj rad netypických formátov – elíps, ktoré podporia tento kozmický dialóg v štýle „Saturn Space“.

Výstava je s kurátorom Vladimírom Beskidom špeciálne pripravená a „ušitá“ na priestory Danubiany a v princípe bude členená na dve úrovne - na prízemí budú uprednostnené práce na papieri (kresby, grafické listy) a na poschodí bude dominovať obrazová slávnosť akrylovej maľby. Autor tak predstaví osobité maliarske myslenie a autonómne zrkadlenie sveta v obrazovom poli. Teda výstava bude ďalším pokračovaním maliarskeho programu Ivana Csudaia (od poslednej samostatnej výstavy „V zrkadle maľby“ v Galéria Jána Koniarka v Trnave v roku 2019). Bude aj potrebným ohliadnutím sa za jeho maliarskou cestou posledných rokov aj otvorením nového priestoru pre ďalšie napredovanie...

Biografia

prof. Ivan Csudai (nar. 1959 v obci Svodov) – významný slovenský maliar, grafik, artrocker a vysokoškolský pedagóg; žije a tvorí v Bratislave. V rokoch 1981 – 1987 absolvoval VŠVU v Bratislave a od roku 2001 je vedúcim novozaloženého 4. ateliéru Katedry maľby Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave; v roku 2005 bol menovaný za profesora. Jeho diskografia z rokov 1992 – 2011 obsahuje 7 sólových albumov a 2 albumy so skupinou Sleepy Motion. Individuálne výstavy (výber): 2020 - Modrá lampa (spolu s M. Černušákom), MVL Košice; 2019 – V zrkadle maľby, Galéria Jána Koniarka v Trnave; 2017 – Untitled, White & Weiss Gallery Bratislava; 2017 – Druhá retrospektíva 2010 – 2017, SSG Banská Bystrica; 2016 – Ars interpretandi, PGU Žilina; 2015 – Positives, SOGA Bratislava; 2014 – Autobiograf, Galéria Alfa, Kulturpark Košice. Zo skupinových výstav: 2018 – Criticon (Kritická maľba dnes), Múzeum Vojtecha Löfflera Košice; 2018 – Bakelit /súčasná slovenská maľba, Miskolci galéria, Miskolc; 2018 – Hľadanie hraníc maľby, GVUO Ostrava, Styla OC Bratislava; 2016 – Kugel.RUND, Tabakfabrik Hainburg, Schüttkasten Allentsteig; viac informácií na: www.ivancsudai.sk