Azúrové pobrežie pútalo mnohých umelcov. Desiatky rokov tu žil a pracoval Pablo Picasso. S jeho menom sú spojené kúzelné miesta ako Juan-les-Pins, Mougins, Vallauris, Antibes, či Cannes. Práve na týchto miestach sa skrížili cesty fotografa Edwarda Quinna s majstrom svetového mena. Na Azúrovom pobreží začínal fotografovať filmové hviezdy a populárne osobnosti. Pracoval pre Paris Match a mnoho ďalších magazínov a agentúr. Rozhodujúcim podnetom pre jeho fotografickú tvorbu bolo stretnutie s Picassom v roku 1951. Svojou prácou si získal umelcovu dôveru a úzko s ním spolupracoval do roku 1972. Picasso mu umožnil fotografovať ho pri rôznych činnostiach: Picasso pri maľovaní, Picasso sochár, Picasso v keramickej dielni v Madoure. Quinnov fotoaparát mohol nazrieť aj do umelcovho súkromia. Fotografoval ho pri odpočinku, pri stretnutiach s priateľmi, aj v rodinnom kruhu najprv s Françoise Gilotovou a ich deťmi, neskôr s druhou manželkou Jacqueline Roqueovou, jej dcérou a s obľúbenými zvieratami. Počas tejto plodnej a úzkej spolupráce Quinn vytvoril takmer desať tisíc fotografií z Picassovho života a práce, ktoré približujú umelca z mnohých uhlov pohľadu tak, ako to mohol urobiť máloktorý fotograf. Mnohí svetoví fotografi Picassa fotografovali, boli však skôr zameraní na portrét, napr. Henri Cartier-Bresson, Robert Doisneau, Robert Capa, a i. a nemali možnosť sprostredkovať osobnosť Picassa v jeho umeleckej kreativite i ľudskej komplexnosti tak, ako Edward Quinn. Jeho fotografie sú síce bezprostredné záznamy, ktoré však nikdy vopred nearanžoval. Mal intuíciu, vedel ako najlepšie nastaviť kameru, aby výsledkom bola premena okamihu na svedectvo jedinečnosti osobnosti.
Výstava v Danubiane je výberom fotografií, ktoré vznikli počas dvadsaťročného priateľstva s Picassom.
Eva Trojanová
Edward Quinn sa narodil roku 1920 v írskom Dubline. Zomrel roku 1997 v Altendorfe vo Švajčiarsku. V mladosti prešiel rôznymi zamestnaniami, dokonca bol hudobníkom, hral na gitare a spieval. Od roku 1949 sa začal venovať fotografii, kde dosiahol pomerne rýchlo úspechy. Spôsobil to pobyt na Azúrovom pobreží a fotografovanie filmových hviezd a populárnych osobností. Po stretnutí s Picassom sa sústredil najmä na oblasť umenia. Quinn fotografoval aj ďalších umelcov a spisovateľov ako Somerset Maugham, Max Ernst, Francis Bacon, Salvator Dalí, Georg Baselitz a i.
Rozsiahlosť Quinnovej tvorby je dokumentovaná v početných publikáciách: Edward Quinn Fotograf, Picasso Photos 1951-1972, The Private Picasso, James Joyce´s Dublin, Riviera Cocktail a i.