AYAKO portret 2 | Danubiana}

Odkiaľ prichádza vôňa

23. september 2012 - 09. december 2012

Nedávna výstava Ayako Rokkaku v rotterdamskej Kunsthale mala výstižný názov Colours in My Hand. Japonská maliarka, známa predovšetkým tým, že nanáša farby na podklad priamo rukami, takýmto bezprostredným spôsobom pracuje už vyše desať rokov. Dodnes vytvorila stovky obrazov, ktorými zaujala odbornú verejnosť i profesionálne publikum. Jej tvorba je netradičná, pretože nepodlieha zaužívaným stereotypom. Maľuje „a la prima“, bez podmaľby, bez prípravných štúdií a bez kompozičných či ideových zámerov. Fascinuje ju samotný maliarsky proces, ktorý často realizuje ako maliarske performancie priamo pred divákmi. „Maľba sa stále mení a každý môže túto premenu sledovať. Je nádherné zúčastňovať sa na tvorivom procese spolu s ostatnými...,“ povedala. Na rozmerných plátnach – „live paintings“ často maľuje s deťmi, ktoré sú účastníkmi performancie.
Výtvarné videnie Ayako Rokkaku sa sústreďuje na úzky okruh motívov: postavy dievčat s veľkými roztvorenými očami a dlhými rukami vznášajúce sa vo farebných „záhradách“, medzi domami, lodičkami a inými zázračnými a pritom obyčajnými vecami. Videné akoby očami dieťaťa a podané nevyumelkovaným štýlom, v žiarivej farebnosti. Spôsob práce má blízko k japonským filmom a seriálom, k štýlu anime a manga. Jej obrazy sú živé, plné deja, radosti, ale aj napätia a pochybností. Zaujala renomovaného japonského popartistu Takašiho Murakamiho, ktorý ju prizval k spolupráci na projekte VOLTA 02 v Bazileji, či známeho francúzskeho zberateľa a mecéna umenia Françoisa Pinaulta. Pracovala s Kentarom Kawagučim (skupina 54-71) na filmovom projekte About Us, uvedenom na medzinárodnom festivale súčasného umenia SCOPE BASEL.

Eva Trojanová

Biografia

Ayako Rokkaku sa narodila v roku 1982 na tokijskom predmestí v Čibe. Striedavo žije a pracuje v Tokiu, Berlíne a Amsterdame. Ako výtvarníčka je samoukom, maľovať začala v roku 2002. V roku 2006 sa zúčastnila na prehliadke mladého japonského umenia GEISAI 4, kde získala ocenenie Scout Prize. Odvtedy vystavuje v Európe. Dôležité bolo stretnutie s Takašim Murakamim, ktorý ju zapojil do animovaných projektov. S frontmanom svetoznámej skupiny 54-71 Kentarom Kawagučim spolupracovala na projekte About Us. Na GEISAI 9 získala prestížnu cenu Akio Goto Prize. Známou sa stala predovšetkým veľkoformátovými obrazmi – performanciami.