slovenske-impresie-ii-1699019215 | Danubiana}

Slovenské Impresie II.

15. december 2023 - 28. január 2024 Kurátorka: Danica Lovišková

Autori:
Katarína Vavrová • Jacqueline Rudavský
Karol Plicka • Ondrej Rudavský
Stanislav Talapka

Slovenské impresie II. sú nesporne jedinečným výstavným projektom, ktorý spája 2 významné slovenské autorky - Katarínu Vavrovú a Jacqueline Rudavsky. Obe umelkyne zaujali a inšpirovali slovenské kroje, ktorých detaily, fragmenty a časti invenčne vnášajú do svojich diel. Odklínajú a oživujú tak výnimočnosť a originalitu ľudových krojov, spájajú minulé so súčasným. Katarína Vavrová sa predstavuje súborom malieb, v ktorých prevažuje folklórna téma. Jej intenzívny dotyk a záujem o ľudové umenie nie je náhodný. Datuje sa rokom 2018, kedy vytvorila obrazy Slovenské impresie a v spolupráci s Ľubomírom Feldekom vznikli ilustrácie ku knihe Slovenské piesne. Inšpiratívne motívy z krojov prenáša i naďalej do svojich magických figurálnych obrazov, ktorých pôvodná ikonografia sa nemení. Len jej typické ušľachtilé, nežné, krásne, preduchovnené ženské, detské tváre, postavy sú zahalené, ozvláštnené krásnymi detailmi a  motívmi z krojov (najmä čepcami). Šperky Jacqueline Rudavsky vznikajú invenčnou kombináciou viacerých netradičných materiálov, ako je kov, kameň, plast, koženka, koža, strieborný drôt a rôzne recyklované materiály. V najnovšej kolekcii rozširuje výrazový potenciál šperkov – citlivo do nich aplikuje staré časti, fragmenty a detaily krojov, ktoré sú už nepoužiteľné, aby vytvorila zaujímavý dialóg historického a moderného odkazu. A vo svojich nápadoch ide ešte ďalej. Do nádherných a nadčasových fotografií Karola Plicku, výtvarníka, ktorý invenčne odkryl podoby Slovenska, vnáša svoj moderný šperk. Šperky a fotografie prostredníctvom fotokoláže veľmi citlivo spája Ondrej Rudavský. Túto pozoruhodnú výstavu, inšpirovanú ľudovým odevom, kde historický kontext sa spája s aktuálnym pohľadom, vizuálne obohatí aj originálny kroj a čepce zo súkromnej zbierky Ing., PhD. Stanislava Talapku.

Biografia

Katarína VAVROVÁ sa narodila v Bratislave. Študovala v rokoch 1984 – 1990 na VŠVU v Bratislave, v oddelení knižnej ilustrácie u prof. A. Brunovského a K. Ondreičku. V roku 1989 absolvovala študijný pobyt na Academia delle Belle Arti v Perugii (Taliansko). Od roku 1993 realizovala viac ako 50 samostatných výstav a zúčastnila sa mnohých spoločných prehliadok výtvarného umenia doma i v zahraničí. Za svoje poeticko – imaginatívne diela získala viacero prestížnych medzinárodných a domácich ocenení .Jej diela sú zastúpené v mnohých zbierkach na Slovensku a vo svete. Venuje sa maľbe, grafike, kresbe a ilustrácii. Autorka žije v Limbachu.

Jacqueline RUDAVSKY, bratislavská rodáčka, v rokoch 1982 - 86 študovala na ŠUP v Bratislave, odbor sochárstvo u prof. Gavulu a Košťála. V 90. rokoch sa presídlila do kanadského Vancouveru, kde navštevovala jednoročnú školu zlatníctva, potom žila v New Yorku a od roku 2004 so svojím manželom Ondrejom Rudavským a dcérou v Los Angeles. V roku 2010 rodina prichádza späť na Slovensko, kde realizujú projekt vlastnej galérie a múzea –Rudavsky „Magic garden“. V roku 2023 vydala knihu o šperkoch pod názvom „Len silné ženy nosia veľké šperky“. Žije v Bratislave.

Karol PLICKA (1894 - 1987), významný česko - slovenský etnograf, folklorista, režisér a najmä fotograf, ktorý autenticky zachytil krásu, lyriku a poetiku Slovenska a jej obyvateľov. Jeho vnútornú zviazanosť so slovenským ľudom, prírodou a kultúrou cítiť z každého jeho diela.

Ondrej RUDAVSKÝ sa narodil v Bratislave, V roku 1986 emigroval do USA. V roku 2010 sa vracia na Slovensko. Pracuje v mnohých médiách – film, animácia, grafika, fotografia, videoinštalácia, digitálne umenie, šperk, socha, hudba, ilustrácia. Autor žije v Bratislave.

Ing., PhD. Stanislava TALAPKA, rodák z Martina, je dlhoročným folklórnym nadšencom a zberateľom tradičného slovenského ľudového odevu z rôznych regiónov. Žije v Martine.