V búrlivom roku 1969 prišlo na havajský ostrov Kauai 13 študentov z kalifornskej univerzity v Berkeley. Represívne zložky brutálne potlačili na akademickej pôde ich protesty proti vojne vo Vietname a tak im nezostávalo nič iné, než vziať do ruky zbraň, alebo odísť. Zakrátko ich na Havaji zatkli za “tuláctvo” a odsúdili na 90 dní nútených prác. Keď sa o tom v miestnych novinách dozvedel Howard Taylor, brat známej americkej herečky Elizabeth, zaplatil za nich kauciu a skupinu študentov pozval na svoj nádherný pozemok na pláži.
Nedotknuté miesto sa stalo magnetom pre surferov, študentov či veteránov z Vietnamu hľadajúcich pokoj. V čase najväčšieho rozkvetu mala komunita viac ako 130 obyvateľov. Bývali v domoch na stromoch, pestovali si vlastné potraviny a voľný čas vypĺňali surfovaním, či hraním plážového volejbalu. Žili svoj sen bez vlády a zákonov, napriek tomu ich však spájalo jedno - túžba po slobode. Fenomén zvaný Taylor Camp sa podobne ako hudobný festival Woodstock stal symbolom doby plnej revolúcii. Utópia založená na ľudských ideáloch a harmonickom súžití s prírodou však skončila v roku 1977 v plameňoch. Miestna vláda sa rozhodla kemp zničiť pod zámienkou vytvorenia štátneho parku.
Život komunity zachytil na viac ako 100 fotografiách americký fotograf John Wehrheim. Fotografická zbierka sa stala najkomplexnejšou dokumentáciou tohto utopického osídlenia. O štyri dekády neskôr autor vydal knihu fotografií s názvom Taylor Camp a natočil dokumentárny film s názvom Na prahu raja (2018). Kurátorom výstavy je Adam Ligas, ktorý na Havajských ostrovoch prežil dva roky.
,,Jediný skutočný raj je raj stratený.”
Adam Ligas
Americký fotograf, filmár a inžinier John Wehrheim sa narodil v roku 1947 v štáte Chicago. V roku 1969 vyštudoval katolícku univerzitu v Notre Dame. Po štúdiu vycestoval na havajský ostrov Kauai, kde vytvára fotografickú zbierku Taylor Camp. Neskôr bola táto práca vydaná ako fotografická kniha a o zbierke natočil aj dokumentárny film Na prahu raja (2018). Na ostrove zakladá najväčšie papájové a banánové plantáže, čo svedčí o jeho renesančnom nadaní. Ako inžinier vodných elektrární cestuje v roku 1991 do Bhutánskeho kráľovstva, kde sa vďaka svojej práci dostáva na miesta, ktoré predtým nikto nezachytil. Nakrúca tu dokumentárny film Bhutan: Strednou cestou ku šťastiu (2018), za ktorý získal dve ceny Emmy. O rok neskôr o himalájskom kráľovstve vydáva knihu Bhutan: Tajná krajina šťastia. Krajinu fotografuje dodnes a zhotovil tu viac ako 20 000 fotografií.
Samostatne vystavoval v mestách ako Los Angeles, Bangkok, Thimphu, Tokyo, Praha či Honolulu. Autorove práce boli publikované naprieč svetom v magazínoch ako Magnus, Forbes, National Geographic či Huffington Post. Jeho diela sú súčasťou mnohých zbierok na americkom kontinente. V súčasnosti žije na havajskom ostrove Kauai.